clanki/shutterstock

ENERGIJA PRIHODNOSTI - SODOBNI PRISTOPI

  Okrogla miza konference Izzivi trajnostnega razvoja – Izzivi in priložnosti na področju po(rabe) energije S povečevanjem energetske potrošnje se ne le v Sloveniji, temveč tudi širše soočamo z izzivi, kot so okoljski vplivi, energetska neodvisnost in varnost oskrbe. V prihodnosti bo ...

ENERGIJA PRIHODNOSTI - SODOBNI PRISTOPI

 

Okrogla miza konference Izzivi trajnostnega razvoja – Izzivi in priložnosti na področju po(rabe) energije

S povečevanjem energetske potrošnje se ne le v Sloveniji, temveč tudi širše soočamo z izzivi, kot so okoljski vplivi, energetska neodvisnost in varnost oskrbe. V prihodnosti bo energija igrala ključno vlogo pri trajnostnem razvoju, zato je nujno, da iščemo rešitve za učinkovitejšo in bolj okolju prijazno rabo ter si obenem postavimo vprašanje, kako do manjše porabe. Okroglo mizo je moderirala Klara Eva Kukovičič, televizijska in radijska voditeljica.

Sodelovali so:

mag. Vesna Kolar Planinšič

višja predavateljica za okolje na Visoki šoli za trajnostni razvoj

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Ljupka Vrteva

razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne

Petrol d. d.

Matjaž Malovrh

vodja Merilnega laboratorija za kontrolo števcev

Elektro Gorenjska d. d.

mag. Tina Štrukelj

direktorica in soustanoviteljica

Infinite pure solutions d.o.o.

 

mag. Tomaž Lanišek

vodja Urada za razvoj, pametno skupnost in projekte MOK

Mestna občina Kranj

 

Energetski prehod - kje smo in kam gremo?

Energetska prihodnost: izzivi in rešitve za trajnostni prehod

Poraba energije je eden od ključnih dejavnikov, ki oblikujejo sodobno družbo, gospodarstvo in okolje. V obdobju podnebnih sprememb, rastočih cen energentov in prehoda na obnovljive vire se srečujemo s pomembnimi vprašanji: kako zagotoviti trajnostno oskrbo z energijo, kako povečati energetsko učinkovitost in kako zmanjšati okoljski vpliv energetske rabe. V tem članku bomo raziskali ključne izzive in priložnosti, ki jih prinaša prihodnost energetske rabe, pri čemer se bomo oprli na strokovne uvide iz okrogle mize, ki je potekala 12. novembra 2024.

Energetski izzivi: kam nas vodi prihodnost?

Podnebne spremembe: nujnost razogljičenja

Podnebne spremembe narekujejo nujno potrebo po zmanjšanju emisij toplogrednih plinov. Evropska unija si je zadala cilj doseči ogljično nevtralnost do leta 2050, kar pomeni obsežno reformo energetskega sektorja. Mag. Vesna Kolar Planinšič, strokovnjakinja za okolje, podnebje in energijo, je poudarila, da moramo k trajnostnemu razvoju pristopiti celovito in da je ključna sistemska sprememba, ki bo zmanjšala energetsko revščino in ohranila kakovost življenja prihodnjih generacij.

Kako vključiti obnovljive vire energije?

Prehod na obnovljive vire, kot so sončna, vetrna in hidroenergija, prinaša nestanovitnost v energetski sistem. Matjaž Malovrh, inženir elektrotehnike, je opozoril, da mora biti elektroenergetsko omrežje prilagojeno decentralizirani proizvodnji. Izpostavil je težave pri vzdrževanju stabilnosti omrežja ob velikem številu sončnih elektrarn in pomanjkanju hranilnikov energije.

Poraba energije: smo potratni ali ozaveščeni?

Eden od ključnih izzivov je neučinkovita raba energije. Inženirka leta, Ljubka Vrteva iz Petrola, je opozorila, da je trajnost brez dejanj le beseda. Poudarila je, da smo ljudje pogosto premalo ozaveščeni glede porabe energije in da ne razmišljamo o tem, kako bi lahko zmanjšali svojo energetsko potratnost.

Priložnosti za trajnostni energetski prehod

Shranjevanje energije: ključ do stabilnosti

Za zagotovitev stabilnosti elektroenergetskega sistema je ključna vloga hranilnikov energije. Matjaž Malovrh je izpostavil, da je potrebno več vlaganj v razvoj naprednih shranjevalnih tehnologij, ki bodo omogočale večjo fleksibilnost omrežja in zmanjšale potrebo po stabilnih fosilnih virih.

Pametna omrežja in digitalizacija: prihodnost je tu!

Napredne tehnologije, kot so umetna inteligenca, internet stvari (IoT) in pametna omrežja, omogočajo boljšo optimizacijo rabe energije. Mag.Tina Štrukelj iz Infinite Pure Solutions je poudarila, da lahko digitalizacija zmanjša izgube v sistemu, izboljša učinkovitost in zmanjša stroške za uporabnike.

Mobilnost prihodnosti: manj avtomobilov, več trajnosti

Mag. Tomaž Lanišek iz Urada za razvoj in pametno skupnost Mestne občine Kranj je predstavil konkretne projekte, s katerimi želi Kranj povečati učinkovitost rabe energije in spodbuditi trajnostno mobilnost. Izpostavil je nujnost spodbujanja skupne rabe avtomobilov, vlaganja v električna vozila in vzpostavitve boljših javnih prometnih povezav.

Finančne spodbude: trajnost kot poslovna priložnost

Evropska unija in posamezne države uvajajo različne finančne spodbude za energetske učinkovite ukrepe in prehod na obnovljive vire. Vesna Kolar Planinšič je poudarila, da je nujno, da podjetja trajnosti ne vidijo zgolj kot zakonsko obvezo, temveč kot priložnost za razvoj in inovacije.

Zaključek: sodelovanje kot ključ do uspeha

Prehod na trajnostni energetski sistem je izziv, ki zahteva sodelovanje vseh deležnikov – od posameznikov, podjetij, lokalnih skupnosti do državnih in evropskih institucij. Napredek na področju obnovljivih virov, digitalizacije in hranilnikov energije ponuja rešitve, ki lahko prispevajo k zeleni prihodnosti. Ključna pa bo ozaveščenost in pripravljenost na spremembe, saj brez aktivnega sodelovanja vseh vpletenih ne bo mogoče uresničiti zastavljenih ciljev trajnostnega razvoja.

Pripravila: Kaja Kramar

 

Članki

clanki/sunset-celebration-drinking-cabernet-sauvignon-vineyard-rural-scene-generated-by-ai
39 min
VINO KOT PONUDBA V OSKRBOVALNIH VERIGAH IN TURISTIČNO DOŽIVETJE NA DEŽELI
doc. dr. Drago Papler, Biotehniški center Naklo in Jure Leban, Univerza v Novi Gorici, Poslovno-tehniška fakulteta drago.papler@guest.arnes.si, ...
clanki/technological-futuristic-holograms-logistics-means-transport
8 min
TRAJNOSTNA REVOLUCIJA: IZZIVI LOGISTIČNIH PODJETIJ
  Okrogla miza konference Izzivi trajnostnega razvoja – Trajnostne inovacije v oskrbovalnih verigah Z akterji z različnih področij sektorja ...
clanki/bottom-view-women-protesting-outdoors
38 min
ANALIZA POROČANJA SLOVENSKIH PODJETIJ O SKRBNEM PREGLEDU NA PODROČJU ČLOVEKOVIH PRAVIC IN OKOLJA
  Elena Lunder Focus društvo za sonaraven razvoj ...

Želite deliti znanja in prakse s področja trajnosti?

Preberi več

Zaupajo nam